25

Kovo

2015

Kraujo donorystės akcija Seime: donorystės rekordai ir pirmieji kartai

Daugiau nei trisdešimt donorų, kurių paaukotas kraujas gali išgelbėti beveik 100 gyvybių - tokie šiandien LR Seimo rūmuose jau keturioliktą kartą vykusios  neatlygintinos kraujo donorystės akcijos rezultatai. Tradicine tapusioje akcijoje Seimo nariai ir įstaigos darbuotojai aukojo kraują sunkiai sergantiesiems.

„Per keliolika metų žmonių požiūris į kraujo  donorystę pasikeitė. Vis daugiau žmonių supranta, kad duoti kraujo  yra pilietinė pareiga. Kita vertus, tai darydamas, gali padėti ir sau, juk niekada nežinai, kada tau pačiam gali prireikti kraujo,“ – sako Jūratė Končiuvienė, VšĮ Nacionalinio kraujo centro donorų organizatorė.

Pasak akcijos organizatorės, kasmet pastebimas didesnis skaičius kraują aukojančių piliečių. Ne išimtis ir ši akcija Seime. Per kelias valandas daugiau nei trisdešimt Seimo darbuotojų neatlygintinai davė kraujo. Tarp jų, ir vienas Seimo narys. Kaip sakė savo pavardės nenorėjęs atskleisti parlamentaras, kraujo aukoja nuolat, bet „tyliai ir nuoširdžiai“.

Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės  padėjėja Sondra Jandavickaitė sako, kad pirmą kartą kraujo ryžosi aukoti dar būdama studente. Sužinojusi, kad jos kraujo grupė yra reta ir labai reikalinga, nusprendė tai daryti nuolat.

Seimo darbuotojas Rolandas Binkis šiandien kraujo davė jau 40-ąjį kartą. Tai neabejotinai ypatingas atvejis ir puikus pavyzdys tik šiandien donorais tapusiems.  Kaip jau tapo įprasta, visi neatlygintini kraujo donorai gauna organizatorių dovanas, o pirmą kartą kraują aukojantiems įteikiamas ir pažymėjimas, liudijantis apie kilnų poelgį.

Seime surinktas kraujas, pagal poreikį, keliaus į ligonines visoje šalyje.  Nacionalinio kraujo centro specialistų teigimu, vienas donoras gali išgelbėti net 3 gyvybes, tad pavasarinė akcija Lietuvos įstatymų kalvėje gali pagelbėti daugiau nei 100 žmonių.

Nacionalinio kraujo centras primena, kad kraujo donorais gali būti sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, nesergantys lėtinėmis, širdies kraujagyslių ligomis ar cukriniu diabetu. Pabrėžiama, kad kraujas imamas į sterilius, vienkartinius plastikinius maišelius, instrumentai ir darbo priemonės yra naudojami tik vieną kartą, todėl nėra net menkiausios rizikos užsikrėsti. Lietuvos kraujo centruose nuolat stebimi ir vertinami donorų sveikatos rodikliai. Lietuvos bei kitų šalių ilgametė patirtis liudija, kad kraujo donacija neturi neigiamos įtakos donorų sveikatai. Kraujo davimai stimuliuoja kaulų čiulpų funkciją ir stiprina žmogaus imunitetą.

Daugiau nuotraukų rasite čia.