18

Sausio

2018

Nacionalinio kraujo centro vadovė: apie sveikatos apsaugos sistemos „Oskarus“

 

„Esame kieta komanda. Kai gavau apdovanojimą, kolektyvas pirmiausia su visais pasidalino žinute: „Mes gavom!“ Man labai patiko, kad kolegos šį apdovanojimą priėmė kaip visų mūsų laimėjimą. Turime sukūrę savo vertybes, o pagrindinė - kad mūsų darbe nėra smulkmenų, ir kol kas mums sekasi“, - sako „Metų vadovas 2016“ pagrindinės nominacijos laimėtoja Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“ penkioliktą kartą pradeda konkursą „Metų vadovas“. Tai - projektas, turintis tikslą pagerbti ir skatinti per metus daugiausiai pasiekusius sveikatos apsaugos sistemos lyderius. Konkurso kulminacija – iškilmingas renginys, kurio metu pagerbiami jo laimėtojai.


 
- Apdovanojimo ceremonijoje sakėte, jog du tūkstančiai šešioliktieji buvo itin intensyvūs metai, o kokie buvo praėjusieji?
- Geri, šiek tiek ramesni. Ryškiausias pasiekimas, kad birželį pasiekėme šimtu procentų neatlygintiną kraujo donorystę ir iki šiol nenukritome nė vienu punktu. Manau, kad jau nebegrįšime prie mokamų donorų. Labai džiugu, kad tarpušvenčiu pirmą kartą nepritrūkome kraujo neimdami nė vienos mokamos donacijos. Prašėme žmonių dovanoti kraujo ne tik prieš Kalėdas, bet ir po jų, juokaudami sakėme, kad karmos taškai ir nuodėmių atpirkimas persikels ir į kitus metus. Jei 2016 metais kraujo donorystėje įvyko lūžis, pernai įtvirtinome tai, kad į būtinų darbų sąrašą žmonės įtrauktų ir kraujo donorystę. 
Kiti pasiekimai galbūt ne tokie matomi. Tarkim, visiškai pakeitėme kraujo komponentų maišų sistemą, visas procesas automatizuotas ir tai mums leidžia pagaminti aukštesnės kokybės kraujo komponentus.

- Nors Nacionalinis kraujo centras nėra gydymo įstaiga, ar šių dienų aktualijos, pavyzdžiui, medikų atlyginimai svarbios ir jūsų vadovaujamai įstaigai? O gal turite ir kitų būdų darbuotojams motyvuoti?
- Esame balta varna asmens sveikatos priežiūros įstaigų sistemoje. Daugeliui kyla nemažai klausimų: kas mes – gamykla, gaminanti kraujo komponentus, kodėl vadinamės sveikatos priežiūros įstaiga ir panašiai. Pinigai, žinoma, nėra pagrindinė darbuotojų motyvavimo priemonė. Vis dėlto, jei žmogus neturi už ką nusipirkti valgyti, ar jo vaikas į mokyklą eina suplyšusiais batais, patikėkit, jokie kiti skatinimai nepadės. Pirmiausia yra fiziologiniai poreikiai, o tik po to savęs realizavimas.
 
Kai iš rezervo fondo gydymo įstaigose dirbantiems medikams buvo keliami atlyginimai, mano kolektyvas į mane žiūrėjo didelėmis akimis. Neturėjau teisės aiškinti žmonėms, kad ligoninėms davė, o kraujo komponentų įkainiai nekeisti kone dešimtmetį. Nors ir kokybės reikalavimai pasikeitė, ir į technologijas reikia investuoti. Derėjomės su tiekėjais, optimizavome įmanomos procesus, kad atlyginimai kraujo centro darbuotojams kiltų per visus Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotus kėlimus, tiesa, be papildomų lėšų. Tačiau dabar priėjome ribą, kai nebeturim iš kur daugiau sutaupyti.

- Kaip tuomet bus su planuojamų medikų atlyginimų pakėlimu gegužės mėnesį?
- Kreipsimės į Sveikatos apsaugos ministeriją, bet eisime ne kaip prašytojai, o kaip partneriai, kad būtų peržiūrimas kraujo komponentų įkainis ir į jį būtų įskaičiuotas medikų atlyginimas. Turime siūlymų ir ketiname juos pateikti, nes kito pasirinkimo nėra. Dažnai atrodo, kad Nacionalinis kraujo centras yra greta visos sistemos, tačiau pabandykite kraujo tarnybą išimti iš sistemos ir pamatysite, kad ne tokia ji jau ir šalutinė.

- Ką jums pačiai davė „Metų vadovo“ apdovanojimas ir ko palinkėtumėte šių metų nugalėtojui?
- Man tai - sveikatos apsaugos sistemos „Oskaras“. Labai didžiavausi, tris dienas vaikščiojau nosį užrietusi. (juokiasi) O jei rimtai, tai suteikia pasitikėjimo savimi, pati sau sakiau: „Na, matai, kažką padariau“. O naujam vadovui palinkėčiau stiprybės, nepalūžti, nes būti geru vadovu ne taip paprasta. Žmonės eina paskui sėkmingus, savimi pasitikinčius, jais tiki. Šis apdovanojimas sukelia daug apmąstymų ir nėra lengva tą iškeltą vėliavą nešti. Bet kartu tai ir paskatina nesustoti, siekti daugiau. O norint būti sėkmingu vadovu, svarbu mokėti ir dalintis.

lsveikata.lt informacija