10

Balandžio

2018

Nacionalinio kraujo centro kreipimasis į visuomenę

Gerbiami kraujo donorai, kreipiamės į Jus ir tikimės, kad išliksite pilietiški ir atvyksite padovanoti kraujo. Pacientų, kuriems reikalingas kraujas, ligoninėse nemažėja, dėl to ir toliau dirbsime sergančiųjų labui. 

Nacionalinis kraujo centras kreipiasi į visuomenę ir nori pateikti paaiškinimą dėl susiklosčiusios situacijos. Pabrėžiame, kad kraujas, kuris yra paimamas iš donoro, vėliau skaidomas į 3 kraujo komponentus, t. y. eritrocitus, trombocitus ir kraujo plazmą, kurie naudojami asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Nacionalinis kraujo centras renka kraują, orientuodamasis pirmiausia į aktualų eritrocitų bei trombocitų kiekvienos dienos poreikį. Šie kraujo komponentai visiškai sunaudojami gydymo tikslams. Vieno iš kasdien reikalingų kraujo komponentų – trombocitų – galiojimo laikas yra  vos 5 dienos! Norime patikinti, kad visi kraujo komponentai yra ruošiami ir skirti Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų poreikiams. Kraujo komponentai gali būti išvežami į užsienį tik išimtiniais atvejais, teisės aktų nustatyta tvarka. Nacionalinis kraujo centras niekada nėra išvežęs už Lietuvos Respublikos ribų eritrocitų bei trombocitų komponentų.

Primename, kad kiekvienas iš Jūsų turi galimybę pasitikrinti, į kurią gydymo įstaigą buvo pristatyti iš Jūsų padovanoto kraujo paruošti kraujo komponentai (eritrocitai ir trombocitai). Duoto kraujo kelią galima stebėti mobiliojoje programėlėje „Mano kraujas“. Kiekvienas kraujo donoras, norėdamas gauti daugiau informacijos apie kraujo komponentų ruošimą bei jų panaudojimo galimybes, gali kreiptis į mus ir mes pateiksime detalesnius atsakymus į rūpimus klausimus.

Taip pat norėtume išsamiau detalizuoti trečią kraujo komponentą – kraujo plazmą. Tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse kraujo plazmos panaudojimas klinikiniams poreikiams (stipriai nukraujavus, po nudegimų ir onkologinių ligų atvejais) yra apie 30 proc. Tai reiškia, kad apie 70 proc. iš surinkto kraujo paruoštos kraujo plazmos lieka nepanaudota klinikiniams tikslams. Europos Sąjungos šalyse pagal nusistovėjusią praktiką gydymui nepanaudota kraujo plazma yra realizuojama kraujo preparatų gamybai. Teisės aktų nustatyta tvarka vykdoma šios plazmos apskaita ir lėšų, gautų ją realizavus, apskaita ir kontrolė. Lėšų, gautų už parduotą, gydymui nepanaudotą kraujo plazmą,  panaudojimas, yra griežtai reglamentuotas. Norime pabrėžti, kad kraujo plazma be Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos leidimo niekada nebuvo išvežta už Lietuvos ribų.

Apie vykdomą ikiteisminį tyrimą neturime teisės komentuoti, nes tai draudžia teisės aktai, tačiau Nacionalinis kraujo centras noriai bendradarbiaus su specialiosiomis tarnybomis tam, kad ši situacija kuo greičiau išsispręstų.