17

Spalio

2018

Vilniuje vyko jau 5-oji tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Šiuolaikinė kraujo komponentų transfuzija – nuo donoro iki recipiento”

Nacionalinis kraujo centras kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis ir Vilniaus universitetu spalio 10 d. Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijoje, surengė tradicinę tarptautinę mokslinę-praktinę konferenciją „Šiuolaikinė kraujo komponentų transfuzija – nuo donoro iki recipiento”.

Mokslines praktines konferencijas transfuziologijos ir kraujo donorystės temomis Nacionalinis kraujo centras kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis  pradėjo organizuoti nuo 2014 m. Kiekvienais metais savo žiniomis su Lietuvos gydymo įstaigų sveikatos priežiūros specialistais dalindavosi didelę klinikinę patirtį turintys gydytojai ir mokslininkai iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, kraujo donorystės įstaigų specialistai, svečiai iš užsienio šalių.

„Tai vienintelė tokio pobūdžio tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija mūsų šalyje. Džiaugiamės, kad pirmą kartą į Lietuvą atvyko ir Europos kraujo aljanso atstovai, kurie sutiko pasidalyti naujausiomis žiniomis ir patirtimi. Kraujo transfuziologijos tendencijos nuolat kinta, todėl itin svarbu ne tik apžvelgti šios srities naujienas, bet ir dalintis kitų šalių klinikinės praktikos gerąja patirtimi su kolegomis, diskutuoti ir mokytis. Tikiu, kad konferencija bus produktyvi ir padės praplėsti žinias ne tik tiems asmens sveikatos priežiūros specialistams, kurių darbas tiesiogiai susijęs su kraujo perpylimu, bet ir visiems medikams“, – įžanginėje kalboje sakė laikinoji VšĮ Nacionalinio kraujo centro vadovė Ignė Klangauskienė.

Konferencijos dalyvius pasveikino konferencijos organizacinio partnerio – Vilniaus universiteto – atstovas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Podiplominių studijų prodekanas prof. Vytautas Kasiulevičius, pabrėždamas prieš keletą dienų tarp Universiteto ir Nacionalinio kraujo centro pasirašytos bendradarbiavimo sutarties svarbą.

Šių metų konferencija dialogui apie kraujo donorystę ir jos aktualijas pirmą kartą subūrė ne tik Lietuvos sveikatos priežiūros specialistus ir mokslininkus, bet ir Europos kraujo aljanso (European Blood Alliance) atstovus. Tarp konferencijos dalyvių taip pat buvo svečių iš Europos šalių kraujo tarnybų, kurie, atvykdami į Europos kraujo aljanso narių susitikimą Vilniuje, pasinaudojo galimybe susipažinti su Lietuvoje organizuojamomis specializuotomis mokymų programomis specialistams, kurių darbas susijęs su kraujo komponentų transfuzijomis.  Konferencijos moderatoriais buvo Kauno klinikų atstovai - prof. dr. A.Macas ir dr. A.Gelmanas.

Konferencijos dalyviams buvo pristatyti pranešimai apie laboratorinių tyrimų vaidmenį kraujo donorystėje, tyrimų ir transfuzijos etiką operacinėje, racionalų kraujavimo valdymą, transfuzijų įtaką ligonio išeitims, socialinių tinklų vaidmenį kraujo donorystėje ir jos saugumo didinime, per kraują plintančių ligų riziką Lietuvoje, asmens duomenų apsaugos įgyvendinimo aktualijas sveikatos priežiūros įstaigose ir kt. Airijos kraujo tarnybos atstovė dr. Ellen McSweeney išsamiai supažindino su Airijos transfuzinio budrumo programomis. Taip pat konferencijos dalyviams buvo pristatytas Sanquin kraujo banko atstovės dr. Marian G.J.van Kraaij pranešimas apie geležies koncentracijos stebėjimą donorų kraujyje.

Konferencijos pabaigoje, apibendrindamas įvykusį renginį, prof. dr. A.Macas pabrėžė tokio pobūdžio specializuotų edukacinių renginių reikšmę Lietuvos gydymo įstaigų specialistams.

Renginyje dalyvavo daugiau kaip 300 sveikatos priežiūros specialistų - infekcinių ligų gydytojai, gydytojai hematologai, skubiosios medicinos gydytojai, alergologai, klinikiniai imunologai, gydytojai anesteziologai reanimatologai, šeimos, medicinos, vidaus ligų gydytojai, chirurgai, kardiologai, vaikų ligų, laboratorinės medicinos gydytojai, vaistininkai, visuomenės sveikatos specialistai, bendrosios ir specialiosios praktikos slaugytojai.